Eksempler på videregående film- eller fotorelaterede uddannelser i Danmark og udlandet (de skoler som skolens elever typisk søger videre på):

Den Danske Filmskole

Danmarks Journalisthøjskole

Medie- og Journalisthøjskolen i København

Kunstakademiet

Danmarks Designskole

!8 Frames

Super 16

Film- og Medievidenskab, Københavns Unieversitet

Glasgow School of Art

Camberwell College of the Arts (London)

Royal College of Art (London)

ICP (International Center of Photography, New York)

New York Film Academy

Akademin Valand, Göteborg

TISCH School of the Arts, NY

SLADE, School of fine Arts, UK

Filmskolen i Lodz, Polen

AFI, American Film Institute (Los Angeles)

Gris Art, Barcelona

UCLA, Los Angeles USA

National Film and Television School of London

Den Norske Filmskole

Film and TV School of the Academy of Performing Arts - FAMU Prag

Toronto Filmschool Canada

Gris Art Barcelona

Tokyo Film Center School of Arts

University of Westminster, London

Gerrit Rietveld Academie i Amsterdam

Royal Academy of Art i Haag

Kunstakademiet i Bergen

 

Elever som er fortsat på film- og fotoskoler (listen er ikke fuldendt, og bliver løbende opdateret)

Den Danske Filmskole:

2017 -

Anna Eline Friis Rasmussen; Dokumentarinstruktør 2017 – 21

Philip Peng Rosenthal; Filmfotograf 2017 – 21

Martin Anton Sørensen; Klipper 2017 – 21

Cecilie Marie Damsgaard; Klipper 2017 – 21

Mie Nielsen; Klipper 2017 – 21

Mathias Schmidt; Tonemester 2017 – 21

Malthe Saxer; Fiktionsinstruktør 2017 – 21

 

2015 -

Kimmie Tiemroth; manuskriptforfatter 2015 -  19

Anders Ankerstjerne; Tonemester 2015 – 19

Emilie Frøkjær; fiktionsinstruktør 2015 – 19

Assa Rytter; Dokumentarinstruktør 2015 – 19

Camilla Arlien Søborg; Dokumentarinstruktør 2015 – 19

Patricia Bandak; Dokumentarinstruktør 2015 – 19

Mia Mai Dengsøe Graabæk; Filmfotograf 2015 – 19

Stephanie Staal; Filmfotograf 2015 – 19

Ane Mikkelsen, Klipper 2015 – 19

Louis Seeberg; Klipper 2015 – 19

Katrine Brocks; Fiktionsinstruktør

Adam August; Manuskriptforfatter 2015 – 19

Josefine Pil; Producer 2015 – 19

Victor Cunha; Producer 2015 – 19

 

2013 -

Barbara Bohr; Flerkamera 2013 – 17

Mads Hedegaard; Flerkamera

Thor Lange; Manuskriptforfatter 2013 – 15

Thomas Porsager; Manuskriptforfatter 2013 – 15

2012 –

Mads Guldborg Bøge; Animationsinstruktør 2012 – 16

 

2011 -

Mads Rosenkrantz Grage; Manuskriptforfatter 2011 - 13

Anna Heide; Klipper 2011 – 15

Gustav Möller; Fiktionsinstruktør 2011 – 15

Josefine Kirkeskov Nielsen; Fiktionsinstruktør 2011 – 15

Andreas Hjortdal; Producer 2011 – 15

Roja Pakari; Flerkamerainstruktør / Studieproducer 2011 – 15

 

2010 -

Claudia Bille Stræde; Animationsinstruktør 2010 – 14

 

2009 -

Lis Dyre Nielsen; Filmfotograf 2009 – 2013

Carl Marrot Rasmussen; Fiktionsinstruktør 2009 – 13

Julie Rix Petersen; Producer 2009 – 13

Christoffer Örnfelt; Manuskriptforfatter 2009 – 11

Mikkel Bak Sørensen; Manuskriptforfatter 2009 – 11

Lars Bang; Manuskriptforfatter 2009 - 11

 

2008 –

Troels Cederholm; Animationsinstruktør 2008 - 12

 

2007 –

Asger Krøjer Kallesøe; Fiktionsinstruktør 2007 – 11

Dorrit Andersen; Klipper 2007 – 11

Ina Lindgreen; TV – producer 2007 – 11

Sun Hee Engelstoft; TV – producer 2007 – 11

Lea Glob Sørensen; TV-tilrettelægger 2007 – 11

Anita Hopland; TV-tilrettelægger 2007 – 11

Anders Ølholm; Manuskriptforfatter 2007 – 11

Cathrine Classon Holst; Manuskriptforfatter 2007 – 11

 

2005 –

Rasmus Stensgaard Madsen; Klipper 2005 – 09

Signe Rebekka Kaufmann;  Klipper 2005 – 09

Sara Namer; Producer 2005 – 09

Marie Lærke Sørensen; TV-producer 2005 – 09

 

2003 –

Mirza Ekinovic; Fiktionsinstruktør 2003 – 07

Parminder Singh; Fiktionsinstruktør 2003 - 07

Hilde Elisabeth Osen; TV-tilrettelægger 2003 – 07

 

2002 –

Jakob Polack; Animationsinstruktør 2002 – 06

 

1999 –

Mette Heeno; Manuskriptforfatter 1999 – 2003

 

 

Super 16

2017 –

Simon Mortensen, instruktør 2017 – 21

2015 - 19

Natalia Anna Ciepiel; instruktør

Malene Rykær; manuskriptforfatter

Morten Mortensen; manuskriptforfatter

Anna Louise Petersen Armagos; manuskriptforfatter

 

2013 - 17

Rikke Tambo; producer

Mille Bjørke; producer

 

2011 - 15

Marie Grahtø; instruktør

Heidrik Heygum; instruktør

Emil Næsby Hansen; instruktør

Charlotte Madsen; instruktør

Simone Jørgensen; producer

Anders Wøldike; producer

 

2007 - 11

Mads Nygaard Hemmingsen

 

Den norske Filmskole

Jo Lyngklip; dokumentarinstruktør 2015 - 19

Mads Stegger; Fiktionsinstruktør 2015 - 19

Signe Krab Nymann; produktionsdesign 2017 - 21

Timothy Ellis; fiktionsinstruktør 2007 – 11

 

 

 

Medie- og journalisthøjskolen

TV/Medietilrettelægger:

2017

Andreas Skriver

Ida Carlson

Rune Andersen

Emil Aagaard

Jesper Holm Pedersen

Johan Dammert

Elombe Brice

Mads Fridolin

Rikke Ruby

Ann Sophie Fedder Lindskjold

Anna Nørager

Kristoffer Kirketerp

Laura Jo Madsen

Niclas Nabe

Matias Valling

Oscar West-Madsen

Taleb Fartous

Sabina Bang

Isabel Bondy

Benjamin Schildknecht

Sif Lambæk

Lena Milovic

Benjamin Fischerman

Theo Batt Schandorf

Jacob Friberg Kaldal

Maria Barret

Ann Sofie Grarup

Stefanie Koustrup

Johan Gram

 

 

Medie- og journalisthøjskolen

Fotografisk kommunikation

 

2017

Sissel Abel

Bertil Melhof-Pedersen

Mariluan Goldstein

Mia Linnea Jørgensen

Mikhel Pajuste

Linn Hvid

Silas Kappel

Jo Hannah Andersson

Amanda Hjernø

Mathias Hauge

Magnus Bach

Anemone Nielsen

Carolina Jerris

 

Medie- og journalisthøjskolen

Fotojournalist, Århus

2017

Anders Rye Skjold-Jensen

Jens Ølgaard

Victoria Mørck

Celina Dahl

Ida Marie Odgaard

Sille Veilmark

Sara Nørgaard

Nanna Navntoft

Kenneth Koustrup

Louise Seerup

Rasmus Laurvig

Jens Hartman Schmidt

Morten Lau-Nielsen

Sara Gangsted

Emma Mosfeldt Kruger

 

Tidligere:

Sofia Busk

Nikolai Linares Larsen

Malte Kristiansen

Christian Sølbeck

Nynne Bojsen Faartoft

Christian Liliendahl

Charlotte Christensen

Camilla Stephan

Peter Klindt

 

Glasgow School of Art

 

2017:

Cecilie Neumann

Mia Rewich

Marie Møller

Amorn Bunsri

Jonas Jessen Hansen

Annika Wandall

Jeppe Andersen

Lotte Bækgaard

Cecilie Penney

Sofie Keller

Sofus Ravn

Bastian Birk

Anne Mie Bak Andersen

 

Tidligere:

Theresa Ib

Ida Arentz

Ditte Knus Tønnesen

Ane Louise Holsaa

Maya Otto Hansen

Stefan Jensen

Mette Jacobsen

Paula Duvå

Katrine Holmgreen